Ühing ja liikmed
Mittetulundusühing Käoraamat on asutatud 13. augustil 2013. aastal. Asutajateks Rainar Kurbel ja Toomas Hirse.

Missioon
Meie peamiseks eesmärgiks on käpaliste ehk orhideede uurimine, kaitsmine ja tutvustamine. Võimalusel panustame ka teiste haruldaste taimeliikide uurimisse ja kaitsesse. Teeme koostööd orhideehuviliste, uurijate ja kaitsjatega, kodaniku ühiskonna eestvedajatega, valitsusvälistele organisatsioonidega, teadusasutustega ja valitsusasutustega.

Visioon
Paremad teadmised Eesti orhideede taksnoomiast, levikust, arvukustest, ohuteguritest ja kaitse vajadusest. Kõik olulisemad leiukohad saaks kaitstud ja vajadusel rakendatud meetmeid seisundi parendamiseks. Võimalusel panustame hooldustöödega leiukohtade seisundi parandamisse. Orhideede tundmine paraneb ja orhideedest teatakse rohkem.
RAINAR KURBEL
TOOMAS HIRSE

Esimene mõtestatud kontakt orhideedega tekkis aastatel 1986-1987 Läänemaal asuvas suvituskohas, kus mitmed pilkupüüdvad liigid lausa nurga taga kasvasid. Suvi suve järel nendega taaskohtudes selgus, et need on orhideed, haruldased kaitsealused liigid. Loodusehuvilise ja seiklushimulise inimesena polnud kuigi kaugel küsimus, palju neid siis veel on ja kust neid leida võiks. Nii see algaski.

Aastaks 2001 olid kõik Eestis kasvavad liigid nähtud ja "Kodumaa käpaliste" raamatu tarbeks ka üles pildistatud. Tänaseks olen orhideesid jäädvustanud 21-s riigis Euroopas ja lähiümbruses. 100 nähtud liigi ja alamliigi piir sai ületatud 2013 aastal. Sellele vaatamata on põhirõhk ikkagi Eesti loodusel ja orhideedel. Olen leidnud ja avastanud palju huvitavat - uusi varieteete, vorme, hübriide ja muid looduse vingerpusse. Lisaks hulga haruldaste liikide uusi leiukohti (õõskeel, pisikäpp, arukäpp, koerakäpp, koralljuur, tõmmu käpp, tolmpead jne), mille kroonijuveel on muidugi koos Toomasega 2021. aastal Saaremaalt taasavastatud leeder-sõrmkäpp. Tänu uurimistele on Eesti saanud juurde uusi taksoneid, nt lõuna-jumalakäpp või väikeselehine neiuvaip, aga ka maailma esmakirjeldusena perekondade vahelise hübriidi Dactylodenia x palustris. Arvestatav panus on tehtud Keskkonnaregistri täiendusteks nii vabatahtlikult kui inventuuritööde kaudu. Omamoodi verstapost sel teekonnal on põhjalikum teos "Eesti orhideede käsiraamat", mis valmis koos Toomasega pika eeltöö tulemusena 2017 aastal. Sinna said koondatud tollase seisuga parimad teadmised ja tuhatkond pilti suurest ja iga suvega täienevast varamust.

Kuigi nii mõndagi on juba kogetud, nähtud ja tehtud, siis see kõik on ikkagi alles algus sellesse põnevasse maailma!

Huvi orhideede vastu tekkis ühest juhuslikust kohtumisest, mis leidis aset 1998. aastal. Botaanika välipraktikumis tutvustati Värska lähedal asuval Verhuulitsa liigikaitsealal kasvavaid orhideesid. Põgus kokkupuude andis tugeva emotsiooni, millest sai alguse suur kirg looduslike orhideede vastu. Juba samal suvel tegin oma esimesed fotokatsetused, et jäädvustada orhideede ilu Otepää looduspargis. Jaht imelistele õitele oli alanud.

Alates 2001. aastast hakkasin üle Eesti tegema käike loodusesse, et näha kõiki meie looduses esinevaid orhideeliike. Viimaks soov täituski 2005. aastal ning selleks hetkeks oli nähtud orhideesid ka Soomes ja Norras. Tänaseks olen orhideedega kohtunud veel ka Islandil, Küprosel, Rhodosel, Kreetal, Türgis ja teistes paikades.

Aastate jooksul olen otsinud uusi ja püüdnud taasavastada ununenud leiukohti, uurinud liikide levikut, jälginud muutusi populatsioonides, aidanud kaasa leiukohtade kaitsele ja kaitsemeetmete väljatöötamisele. Koos Rainariga oleme parandanud teadmisi mitme orhideeliigi kohta kogu Eestit hõlmavate inventuuride läbi - punane tolmpea, lehitu pisikäpp, arukäpp, püramiid-koerakäpp, jumalakäpp, lõuna-jumalakäpp, tõmmu käpp ja saaremaa sõrmkäpp. 2021. aasta pakkus meile seeläbi ka unustamatud hetked Saaremaal leeder-sõrmkäpa taasavastamise näol.

Rohkete välitöötundide tulemusena on leitud Eestis uusi orhideetaksoneid, hübriide, eriskummalisi isendeid, palju uusi leiukohti ja nähtud liikide erakordseid isendite arvukusi.

Veerand sajandit orhideede radadel on pakkunud kõike ja rohkemgi veel! Hea on olla teel.

 
Ühised ekspeditsioonid
 
2009 - Poola-Leedu
2010 - Türgi, Antalya
2010 - Kreeka, Kreeta
2011 - Kreeka, Rhodos
2012 - Kreeka, Kreeta
2013 - Türgi, lõunarannik
2014 - Venemaa, Ingerimaa
2018 - Küpros
2021 - Leedu
2023 - Tšehhi-Poola
 
Valik ekspeditsioonidel nähtud orhideedest

Anacamptis papilionacea Ophrys speculum
   
Ophrys tenthredinifera   Orchis × sezikiana   Limodorum abortivum
   
Calypso bulbosa   Orchis pallens   Dactylorhiza sambucina
   
Ophrys omegaifera subsp. fleischmannii   Orchis simia   Ophrys scolopax subsp. isaura
   
Orchis punctulata   Ophrys sphegodes subsp. spruneri   Cephalanthera kurdica
   
Orchis spitzelii   Ophrys reinholdii subsp. straussii   Ophrys cretica
   
Orchis pauciflora   Habenaria tridactylites   Dactylorhiza romana
   
Cephalanthera cucullata   Serapias orientalis   Orchis quadripunctata
   
Orchis spitzelii subsp. nitidifolia   Hemipilia cucullata   Himantoglossum comperianum
   
Himantoglossum metlesicsianum   Ophrys speculum subsp. regis-ferdinandii   Epipactis veratrifolia

Chamorchis alpina Goodyera macrophylla